Sobota, 20 dubna, 2024

Přesazení orchideje zabere pár minut. Odměnou bude zdravá a kvetoucí rostlina

- Komerční sdělení -aktuality

Po letech pěstování se může stát, že se orchidejím přestane dařit. Co pro ně udělat, aby znovu kvetly a vypadaly zdravě? Řešením je přesazení, které zabere jen pár minut.

Přesazování orchideje

Mezi nejčastěji pěstované pokojové orchideje patří bezpochyby lišejovec (Phalaenopsis), který si z obchodu doneseme v perfektní kondici s jedním nebo více květními stvoly. Tento druh je na pěstování poměrně nenáročný a kromě opatrné zálivky a občasného hnojení toho moc nepotřebuje. Jelikož jde vlastně o epifyt (epifyt = organismus žijící přichycený na povrchu živé rostliny, lišejovec je v původní domovině přichycen na stromech), nepěstuje se v běžném substrátu, ale v nahrubo drcené kůře. Ta lehce prosychá a je dobře přístupná pro vzduch, který udržuje kořeny v dobrém stavu bez zahnívání. Časem se však může stát, že se rostlinám přestane dařit.

Nejčastěji to poznáme podle toho, že nekvetou ani po běžné pauze a jejich listy ztrácejí vitalitu. To, že rostlina potřebuje už opravdu prosadit, poznáme i podle toho, že velké množství kořenů se nachází mimo květináče a v jeho nitru neuvidíme téměř žádný zelený, tedy funkční kořen.

Přesazení rostliny nespočívá pouze ve výměně nádoby a pěstebního substrátu, ale je přitom důležité odstranit i všechny odumřelé kořeny. Po přesazení rostlinu zalijeme až po třech dnech, aby se zahojily řezné rány. Nespěcháme ani s hnojením, to první by mělo přijít až za několik týdnů v závislosti na aktuálním období.

Přesazování orchideje

Kdy přesazovat?

Ideálním termínem pro přesazení orchideje je jaro nebo podzim. Pokud je však lišejovec ve velmi špatném stavu, můžeme jej prosadit prakticky kdykoli. Snažíme se vyhnout přesazování, pokud rostlina právě kvete. Vzhledem k tomu, že je schopna kvést, zřejmě není až v tak špatném stavu. Navíc bychom pravděpodobně přišli o rozvinuté květiny i poupata.

Orchidej: Královna skleníků a parapetů
Přesazování orchideje krok za krokem

Budeme potřebovat:

kůrový substrát na orchideje
dřevěné nebo živočišné uhlí
novou průsvitnou nádobu na orchideje (lze použít i původní vydezinfikovanou octem nebo jiným prostředkem)
vydezinfikované zahradnické nůžky
nádobu na rozdrcení uhlí
navlhčený hadřík na otření listů

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek