Středa, 24 dubna, 2024

Toto je 6 největších chyb při rýčování! Děláte je i vy?

- Komerční sdělení -aktuality

Příprava půdy na další sezónu je jedním z faktorů, které ovlivní naši úrodu. Během zimy bude půda odpočívat a vstřebávat živiny a vlhkost, které jsme jí dopřáli.

Nohy s rýčem

Nepodceňme její přípravu, vytáhněme ze zahradního domku rýč a rukavice a pojďme rýt. Udělejme to však bez těchto největších chyb, kterých se při rýčování dopouštíme.

  1. Mělké rývání

Aby se půda pořádně provzdušnila a vstřebala vše co potřebuje, nestačí její mělké přerývání. Ideální je dopřát zemině přibližně 40 centimetrů hluboké rývání, který zvýší její úrodnost a kvalitu. Mělčí rýčování – přibližně 20 centimetrů hluboké je vhodné například při výsadbě nenáročných letniček a časných druhů zeleniny. Pozdní druhy, které rostou delší dobu potřebují více živin, proto i rývání musí být hlubší.

  1. Rýlování mokré nebo suché půdy

Mokrá půda se lepí na rýč, vlhkost způsobuje, že se z hlíny vytvářejí těžké a velké hroudy, které nelze řádně oddělit. Jednotlivé póry a dutiny zeminy se tak zaplňují jílem. Naopak příliš suchá půda se při rývání nedostatečně rozpadá na malé části a rozbíjení velkých suchých hrud hlíny ničí půdní strukturu. Ani rývání zamrzlé zeminy neprospívá její výživě. Ideální doba pro rývání je tehdy, pokud se rýčem odebraná půda po obrácení rozpadne na drobné hroudy. Před rýváním můžeme provést malou zkoušku – pokud se hrouda hlíny po udeření čepelí rýče rozpadne, je čas rýt.

Pooraná půda

  1. Špatná technika rýčování

Není jedno, jak budeme rýtovat. Správně bychom měli rýtovat tak, že přiložíme list rýče mírně šikmo k povrchu půdy, zapřeme na něj levou nohou a zatlačíme. Když má půda ideální vlhkost, jde to lehce. Potom rýč is půdou vytáhneme a půdu přehodíme ve směru zdola nahoru před sebe. Při rývání musíme pečlivě sklízet všechny větší kamínky a střepy, kořeny vytrvalých plevelů a kukly půdních škůdců.

  1. Nesprávný rýč

Každý typ půdy i jednotlivé druhy rostlin a dřevin potřebujíce odlišné podmínky pro růst. To úzce souvisí is obděláváním půdy a rýváním. Na rývání používáme rýčovací vidle, klasické a rigolační rýče. Rýlovacími vidlemi půdu jen překypříme. Používáme je na písečné nebo hlinité půdě. Klasickým rýčem půdu kromě překypření i promícháme a převrstvíme. Pro snadné rývání používáme v písčitých a hlinitých půdách rýč s rovným listem. V jílovitých půdách zase používáme rýč se zahroceným nebo zaobleným listem. Rigolační rýčování do hloubky 60 centimetrů vyžaduje speciální rýč s prodlouženou čepelí. Uplatňuje se při výsadbě révy, ovocných stromů a okrasných keřů.

Hračkářský rýč v půdě

  1. Nesprávný termín rývání

Když zeminu porýváme příliš brzy, ulehne. Semena budou mít příliš mnoho vody a shnijí, případně je sežerou škůdce. V případě, že porýlujeme pozdě, to znamená těsně před výsadbou, půda bude více provzdušněná a voda se dostane k semenům těžší, takže mohou vyschnout. Pokud s rýčováním zpozdíme, můžeme se do něj pustit i v listopadu, ba dokonce iv prosinci.

  1. Zapomeneme na hnojení

Jednou za nejčastějších chyb je, že po rýčování půdu nepohnojíme přírodním kompostem. Právě po rýčování dokáže půda v době odpočinku přijmout co nejvíce potřebných živin. Používáme zejména organická hnojiva, jako je chlévský hnůj, kompost či listovka. Tyto organické látky bychom neměli zapracovat příliš hluboko do půdy. Zcela postačí, pokud je zapracujeme jen do nejsvrchnější vrstvy ornice. K hnojení lze použít i některé druhy pomalu působících průmyslových hnojiv, které se zapracovávají do půdy.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek