Bylinky jsou nejen voňavým zpestřením našich zahrad, ale také cennými pomocníky pro zdraví a pohodu. Už po staletí se používají v lidovém léčitelství, kuchyni i kosmetice. Jaké mají účinky ty nejznámější a jak si je můžete snadno vypěstovat doma?
Heřmánek – zklidnění pro tělo i duši
Voňavý heřmánek pravý je jednou z nejznámějších léčivých bylin. Má protizánětlivé, antiseptické a uklidňující účinky. Pomáhá při zažívacích potížích, nachlazení i nespavosti. Heřmánkový čaj se doporučuje při stresu a nervozitě, ale skvěle funguje i na podrážděnou pokožku. Heřmánek se snadno pěstuje ze semínek, nejlépe na slunném stanovišti s dobře propustnou půdou. Kvete od června do září a jeho květy se sklízejí v plném rozkvětu.
Měsíček – hojivý zázrak
Zářivě oranžový měsíček lékařský je známý svými regeneračními schopnostmi. Pomáhá při kožních problémech, podporuje hojení ran a ulevuje při menstruačních potížích. Měsíčkový olej nebo mast jsou výborné na popáleniny, jizvy a ekzémy. Tato odolná bylina se snadno množí samovýsevem, pro první výsadbu ale budete potřebovat kvalitní semena. Potřebuje slunné místo a pravidelnou zálivku. Kvete od června do října a květy se sbírají na sušení či výrobu domácí kosmetiky.
Tymián – přírodní antibiotikum
Silně aromatický tymián má antiseptické a antibakteriální účinky. Je skvělý na nachlazení, podporuje trávení a zlepšuje chuť jídel. Inhalace tymiánu pomáhá při kašli a rýmě, tymiánový čaj zase posiluje imunitu. Nejlépe se mu daří na slunném místě s lehkou, propustnou půdou. Snáší sucho a nepotřebuje častou zálivku. Lze ho pěstovat i v květináči na okenním parapetu, důležitá jsou kvalitní osivo semena a dostatečná zálivka.
Mateřídouška – pro klidné dýchání
Oblíbená mateřídouška obecná je podobná tymiánu, ale má jemnější chuť i vůni. Pomáhá při nachlazení, podporuje zdravé dýchání a uvolňuje stres. Využívá se v čajích, koupelích i jako dochucovadlo jídel. Potřebuje slunce a sušší půdu. Je nenáročná na péči a krásně voní, takže se hodí i jako okrasná bylina na zahradu nebo balkon.
Meduňka – bylinka pro klidný spánek
Po citronu vonící meduňka lékařská je známá svými uklidňujícími účinky. Pomáhá při stresu, úzkostech a nespavosti. Čaj z meduňky podporuje trávení a zmírňuje bolesti hlavy. Meduňka je velmi nenáročná, roste na slunném i polostinném místě. Rychle se rozrůstá a lze ji pěstovat v záhonu i v květináči.
Bazalka – královna kuchyně
Výrazná bazalka je nepostradatelná v kuchyni, ale má také pozitivní účinky na zdraví. Podporuje trávení, pomáhá při nadýmání a má antioxidační vlastnosti. Skvěle chutná v salátech, těstovinách i omáčkách. Potřebuje teplo, světlo a pravidelnou zálivku. Lze ji pěstovat v květináči na okně, ale venku prospívá lépe v teplejších měsících a daří se jí vedle rajčat. Zkuste vysít rajčata semena i bazalku a na záhon je pak umístit vedle sebe.
Bylinky lze použít čerstvé i sušené. Z listů a květů připravíte čaje, oleje, masti nebo tinktury. Skvělé jsou i ve vaření – dodají jídlu nejen chuť, ale i zdravotní benefity. Ať už si je vypěstujete doma na zahradě, balkoně nebo v květináči na parapetu, bylinky vám přinesou nejen radost z pěstování, ale i cenné přírodní pomocníky pro zdraví.