Sobota, 27 dubna, 2024

Jak si usnadnit rekonstrukci domu nebo bytu?

- Komerční sdělení -aktuality

Vidina obnoveného bytu nebo domu je vždy velmi příjemná. Starý a opotřebovaný interiér předěláte na nový, funkční a krásný. Nevíte se už dočkat pohledu na svůj nový obývací pokoj, moderní kuchyni či ložnici snů? Předtím, než se vaše sny promění ve skutečnost, zůstává už jen jediná věc, samotná rekonstrukce.

Rekonstrukce nebývá vždy příjemnou záležitostí, jelikož do ní musíte vložit spoustu času, práce i peněz. Váš domov může být na jistý čas v provizorním provozu, ba někdy se z něj musíte na čas i vystěhovat. Jak při rekonstrukci ušetřit spoustu času, nervů a v neposlední řadě i nemalé množství peněz? Máme pro vás hned několik tipů, jak si usnadnit rekonstrukci, abyste se ze svého vytouženého nového domova mohli těšit o to víc.

Chci rekonstruovat – co je třeba vědět?
V první řadě si celý průběh rekonstrukce důkladně promyslete a naplánujte si harmonogram. Zvažte všechny možnosti, aby vás během samotného průběhu nic nezaskočilo.

Je třeba mít k rekonstrukci povolení?
Pokud máte byt nebo dům ve svém vlastnictví, mohli byste si myslet, že si v něm můžete dělat cokoli chcete. Ale není to vždy pravda. Před realizací rekonstrukce si proto pro jistotu na příslušném stavebním úřadě ověřte, pro které úkony potřebujete povolení a které musíte ohlásit. Ohlašovací povinnost má například rekonstrukce bytového jádra, koupelny, stavba plotu, ale dokonce i zasklení balkonu.

Při výměně oken, podlah, kuchyňské linky nebo v případě, že jste se rozhodli vymalovat či vystěrkovat stěny vašeho bytu, žádné povolení nepotřebujete. Dejte však o délce trvání bytových prací vědět vašim sousedům pomocí oznámení na dveřích, aby jejich zvýšený hluk způsobený prací ve vašem bytě nezaskočil.

Stavební povolení k rekonstrukci je potřebné v těchto případech:

bude-li se provádět zásah do nosných stěn stavby, který může ovlivnit její statiku (bourání příčky nebo výměna bytového jádra)
v případě změny účelu používání bytu nebo výměry jednotlivých pokojů
pokud realizujete velké stavební úpravy
Pokud vám váš projekt příslušný stavební úřad schválí, můžete začít pracovat. Provádění těchto prací bez stavebního povolení se trestá pokutou do výše 331,94 €.

Rozpočet na rekonstrukci
Před rekonstrukcí si důsledně naplánujte rozpočet, aby vás výsledná finanční částka nepřekvapila. Určete si její základní položky podle toho, co budete rekonstruovat a následně je přibližně oceňte. Nezapomeňte, že u některých položek je jejich montáž často dražší, než samotný nákup zboží. Nejnákladnější je předělávka bytového jádra či rekonstrukce kuchyně. Nejméně zaplatíte při obnově ložnice.

TIP: Nekupujte nové věci do vašeho bytu prvoplánově, vždy si ověřte ceny u více výrobců. Pokud máte na nový nábytek nízký rozpočet, můžete jej pořídit online nebo v různých obchodech z druhé ruky.

Před rekonstrukcí si také udělejte průzkum na přítomnost azbestu. V případě jeho výskytu je totiž třeba postupovat velmi opatrně. Dodatečné čištění povrchů, na kterých se azbestový prach usadil, může být pořádně nákladné.

Spolehlivý dodavatel
Pokud si rekonstrukci neplánujete zastřešovat sami a rozhodli jste se pro dodavatelskou firmu, která se o ni postará za vás, pracujte výhradně s ověřeným a spolehlivým dodavatelem. Dejte si záležet na smlouvě s dodavatelem. Ideální je, pokud vám ji se všemi zadefinovanými odpovědnostmi zkontroluje váš právník.

TIP: Nezapomeňte do smlouvy zahrnout vše, co se chystáte udělat a uvést termín začátku a konce rekonstrukce.

Pokud na závěr nebudete s odvedenou prací spokojeni, stavbu nepřevezměte. Stavebník totiž není povinen převzít nefunkční a nedokončené dílo.

Jak dosáhnout hladkého průběhu rekonstrukce
Podle naplánovaného harmonogramu rekonstrukce umíte přibližně určit, kolik vám zabere času. V případě rekonstrukce celého bytu, koupelny nebo toalety vám doporučujeme dočasně bydlet u příbuzných, zejména pokud máte děti či domácí mazlíčky. Při rekonstrukci bytového jádra může být pár dní odstavena voda, díky čemuž se nebudete moci osprchovat či spláchnout toaletu.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek