Vertikální zahradu můžete znát i pod slovními spojeními jako živá či zelená stěna. Tato pojmenování představují způsob pěstování rostlin, které rostou ve směru shora dolů.
Jelikož taková zahrádka není prostorově náročná, perfektně vynikne i na menších plochách, jako například v bytě či na balkoně. Velkou výhodou je, že na její realizaci nemusíte být žádným profesionálem a hravě to zvládnete i svépomocí. Navíc je využitelná v exteriéru, iv interiéru.
Umístění vertikální zahrady
Vertikální zahrada perfektně vynikne v interiéru i v exteriéru. Své uplatnění najde především ve stávajících prostorách a útvarech, jako jsou stěny, ploty či zábradlí.
Vertikální zahrada v interiéru
Kromě estetického zážitku ji můžete také prakticky využívat. Slouží totiž jako přírodní izolace. V létě ochlazuje stěny a v zimě chrání před chladem a tepelnými ztrátami. Z těchto důvodů se hodí například do vašeho obývacího pokoje.
Jelikož zeleň a rostliny zvyšují vlhkost a v interiéru působí i jako přirozené lapače prachu, jejich přítomnosti se potěší zejména alergici. Právě proto je vertikální zahrada vhodná i do ložnice či dětského pokoje.
Z praktického hlediska výborně zapasuje i do kuchyně. Vzhledem k tomu, že nenabízí jen možnost pěstování okrasných rostlin, ale také užitkových, v kuchyni si můžete vytvořit svoji vlastní zahrádku s bylinkami či drobnou zeleninou.
V neposlední řadě není třeba zapomínat na to, že rostliny mají obecně pozitivní psychologický efekt na lidský organismus a pomáhají snižovat stres. I kvůli tomu je jejich umístění do interiéru více než užitečné.
Vertikální zahrada v exteriéru
Kromě toho, že okrasné rostliny či květiny dotváří estetický zážitek z celého exteriéru, zlepšují také mikroklimatické podmínky. To znamená, že na váš dvůr bude nejen příjemný pohled, ale bude se vám v něm dobře dýchat.
V případě vhodného umístění může vertikální zahrada posloužit jako ochrana před slunečním zářením nebo hlukem. Při její realizaci na terase či na dvoře můžete zase zefektivnit vaše soukromí před sousedy.
Živé stěně na vašem dvoře se jistě potěší i místa fauna. Rostliny, květiny a zeleň jsou totiž přirozeným útočištěm a domovem například pro ptáky a hmyz.
Jak vytvořit vertikální zahradu
Při tvorbě vertikální zahrady máte několik možností. Můžete si ji vytvořit svépomocí, kdy vám vystačí i to, co najdete doma. Pokud však neskladujete starší předměty nebo nejste domácím kutilem, s výběrem správného materiálu vám poradí v každém dobrém zahrádkářství. Pokud upřednostňujete práci profesionálů, oslovte specializovanou firmu.